AUTOMATIC CLOTHES HANGER PRODUCTION MACHINE
PlusWeldTech Automatic Clothes Hanger Spot Welding Machine is designed to perform hanger production automatically and carry out welding operations effectively.
Microprocessor Control System
Water Cooled Machine
Precision Welding Control
Fast and High-Quality Production Process
With these features, the Automatic Clothes Hanger Spot Welding Machine is designed to ensure high precision, reliability, and durability in spot welding operations.
As PlusWeldTech Machinery, we stand out with our machines that provide custom solutions for our clients and are designed to meet industrial needs.
We guarantee Quality, Precision and Durability.

Microprocessor Control System
The Automatic Clothes Hanger Spot Welding Machine features an advanced microprocessor control system. This system allows precise management of welding operations, ensuring stable results.
Microprocessor Control System
The Automatic Clothes Hanger Spot Welding Machine features an advanced microprocessor control system. This system allows precise management of welding operations, ensuring stable results.
Water Cooled Machine
The Automatic Clothes Hanger Spot Welding Machine has water-cooled, which provides optimum temperature control during long-term and intensive use. Water-cooled machine durability and support uninterrupted production.
Precision Welding Control
Automatic Clothes Hanger Spot Welding Machine incorporates modern sensors and technology to provide precise welding control, ensuring consistency and quality at every welding point.
Fast and High-Quality Production Process
Automatic Clothes Hanger Spot Welding Machine enables fast and precise welding operations. This not only improves the efficiency of your production process but also ensures the production of high-quality products..
| Code | PWT-AKOM120 |
| Product | AUTOMATIC CLOTHES HANGER SPOT WELDING MACHINE |
| Specifications | |
| Rated Power (%50DT) | 120 KVA (60X2 KVA) |
| Hanger Quantity | PLC / Adjustable |
| Display | 7 ” HMI |
| Welding Card | Modbus x 2 Units |
| Speed | 6 Units (Pcs) / min |
| Air Pressure | 2 / 8 bar |
| Cooling Water Inlet Temperature (min – max) | 15-30 °C |
| Cooling Water Inlet Flow (min) | 8 – 10 lt / dkk(Min) |
| Transformer Cooling Type | Air/Water |
| Dimensions (LWH) | 1000x5500x2200mm |
| Machine Power Supply Voltage | 400V – 50/60Hz 2 Phase (Pole) |
| Delayed Network Fuse | 250 A |



